Головна
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум

 Наша кнопка
veterynar.com.ua - Науково-практичні інтернет-конференції по ветеринарії

 Лічильники
Українська рейтингова система

СУЧАСНІ ПІДХОДИ У БОРОТЬБІ З ХЛАМІДІОЗОМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

 
28.03.2011 21:08
Автор: Ксьонз Ігор Миколайович, кандидат ветеринарних наук, старший науковий співробітник, завідувач лабораторії мікробіології та епізоотології; Грубіч Павло Юлійович, кандидат ветеринарних наук, старший науковий співробітник лабораторії протозоозів; Цівенко Тетяна Михайлівна, науковий співробітник лабораторії мікробіології та епізоотології; Лобов Андрій Валерійович, молодший науковий співробітник лабораторії мікробіології та епізоотології; Полтавська дослідна станція ІВМ НААН України
[Ветеринарна мікробіологія, епізоотологія, інфекційні хвороби та імунологія]
Хламідійна інфекція має досить широке розповсюдження серед сільськогосподарських тварин в усьому світі, і в Україні зокрема. При обстеженні нами впродовж останніх п’яти років 38 скотарських та 61 свиноферм у 11 областях України хламідійну інфекцію було виявлено у 52 випадках (16 серед скотарських та 36 серед свинарських ферм).
Захворювання перебігає як у вигляді моноінфекції, так і в асоціації з вірусами і патогенними бактеріями. Змішані інфекції, здебільшого, виникають в умовах високої концентрації поголів’я й впливу провокуючих стрес-факторів.
Однією із основних складових у комплексі лікувально-профілактичних заходів від хламідіозу є його якісна та своєчасна діагностика. Методами лабораторної діагностики, що відповідають сучасним вимогам є ПЛР та ІФА. Широкі скринінгові дослідження, в першу чергу племінних господарств, дають можливість контролювати дану інфекцію та своєчасно проводити ефективні оздоровчі заходи від зазначеного захворювання.
Оздоровчі заходи від хламідійної інфекції складаються із антихламідійної терапії, що полягає у застосуванні антибіотиків тетрациклінового ряду, макролідів, фторхінолонів чи тіланів та якісної дезінфекції приміщень та інвентарю. Доцільне проведення вітамінотерапії на тлі покращення умов утримання й годівлі. Контроль ефективності зазначених заходів повинен проводитись за допомогою лабораторної діагностики.
Іншим суттєвим заходом оздоровлення є вибракування зі стада, оскільки від 5 до 15 % тварин не піддаються лікуванню. Ці тварини повинні вибраковуватись незважаючи на їх племінну цінність, так, як із часом розміри збитків господарства можуть досягти на порядок, а то й кілька вищих, ніж ціна конкретної племінної тварини.
Вищевказані заходи дають можливість запобігти суттєвих економічних збитків, що мають місце у разі гострого прояву захворювання (масові аборти й мертвонародження у маточному стаді та високий відсоток летальності серед молодняку перших діб життя). Такі широкомасштабні заходи наразі ефективно застосовуються в сільгосппідприємствах Полтавської області. Завдяки проведенню вищезазначених заходів за нашими рекомендаціями оздоровлено 3 скотарських та 11 свинарських ферм, 7 з яких мають статус племінних.
Безсистемність та непрофесійний підхід у боротьбі з хламідіозом  призводять до марної трати часу, зусиль, медикаментів, і як наслідок, до фінансових і моральних збитків. Наразі, за нашим переконанням, слід внести зміни в чинну «Інструкцію щодо заходів з профілактики та боротьби з хламідіозом сільськогосподарських тварин», зокрема, в положення щодо регулярного дослідження племінних тварин на хламідіоз серологічними методами, які при даній інфекції є малопридатними. Такий підхід є неприпустимим, оскільки латентно хворі племінні тварини та хламідієносії залишаються поза увагою фахівців ветеринарної медицини, що, відповідно, сприяє розповсюдженню даної інфекції.

Література:
1. Ксьонз І. М. Діагностика та заходи профілактики і боротьби з хламідіозами сільськогосподарських тварин : [посібник] / Ксьонз І. М.,
Юхно В. М. Полтава : ПДАА, 2009. – 128 с.
2. Кужільний Г. Я., Урогенітальні заразні патології: трихомонози, вібріози, хламідіози: [Методичні рекомендації] / Кужільний Г. Я., Абрамов А. В. – К: ЦДЛВМ, 2006. – 49 с.

e-mail: pbivm@ukr.net, gruba@i.ua Інші наукові праці даної секції
РОЗРОБКА МОДЕЛЬНИХ ЗРАЗКІВ ІНАКТИВОВАНИХ ВАКЦИН З РІЗНИМ ВМІСТОМ ФОРМАЛЬДЕГІДУ І ТІОМЕРСАЛУ ЯК ПОЧАТКОВИЙ ЕТАП ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ НЕШКІДЛИВОСТІ
31.03.2011 23:44
ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ДОВГОТЕРМІНОВОГО ЗБЕРІГАННЯ У ЛІОФІЛЬНОВИСУШЕНОМУ СТАНІ E.coli 055
05.04.2011 19:35
ЛІМФОЦИТАРНО-ПСЕВДОЕОЗИНОФІЛЬНИЙ ІНДЕКС КРОВІ БРОЙЛЕРІВ ЯК ДОДАТКОВИЙ КРИТЕРІЙ ОЦІНКИ ЯКОСТІ МОНО- ТА ДИВАЛЕНТНИХ ЖИВИХ ВАКЦИН
02.04.2011 09:05


© 2010 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на veterynar.com.ua обов’язкове!
Час: 0.039 сек. / Mysql: 77 (0.03 сек.)

Баннерная сеть BANNER.UA

Украинская Баннерная Сеть